Genel

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır?

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır 

WordPress temaların Türkçeleştirilmesi, gerek kullanım kolaylığı, gerekse SEO açısından önem arz eden bir durum. Türkçe olmayan bir tema bulup beğendiğinizde, bu temanın nasıl Türkçe’ ye çevrileceği konusu büyük bir sorunsala dönüşebilir. WordPress tema Türkçeleştirme için uygulanabilecek birçok yöntem var. Bu yöntemler arasında en kolay ve pratik olan birkaç tanesini aşağıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Program Yardımıyla WordPress Tema Türkçeleştirme

PoEdit isimli bir masaüstü programı, çeviriler yapmak var olan çevirileri düzenlemek açısından çok başarılı ve bir o kadar da pratik kullanım özelliklerine sahip bir program. Bu programı kullanarak, temanızı kolay bir şekilde Türkçeye çevirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Türkçeye çevirmek istediğimiz WordPress temamızın Languages klasörünü bulmamız gerekiyor. Klasörün altında bulunan dosyalar arasında “ .Po “ yada “ .Pot “ uzantılı bir dosya olması gerekiyor. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce, bir aksiliğe karşı bu dosyaları önce yedeklemenizi öneriyoruz. Ardından bu dosyaları PoEdit programı ile açarak kısa sürede WordPress tema Türkçeleştirme işlemini yapabiliyorsunuz. PoEdit programını kolayca indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

PHP Dosyalarını Kullanarak WordPress Tema Türkçeleştirme Yapmak

WordPress tema Türkçeleştirme için başvurabileceğiniz diğer bir yöntem, temanın PHP dosyalarını düzenlemektir. Bunu yapabilmek için, öncelikle bir editör programına ihtiyacınız olacak. Bu konuda en başarılı programlardan biri NotePad++. Bu programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, Php dosyalarını NotePad++ üzerinde açarak, doğrudan Türkçeleştirme yapmanız gerekecek. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken, çalışan Php kodlarını silmemeye özen göstermektir.

Eklenti Yardımıyla WordPress Tema Türkçeleştirme

Her konuda olduğu gibi, bu konuda da WordPress eklentileri yardımımıza yetişiyor. Tema dili değiştirme konusunda birçok eklenti bulunuyor. Bunlar arasından en başarılı olanlardan biri ise Loco Translate. Eklentiyi kurduktan sonra aktif hale getirmeniz gerekiyor. Menüde kendine bir yer açan eklentinin Home sayfasına girdiğinizde, dil çeviri işlemi yapılabilecek tema ve eklentiler burada listeli olarak görünür. Burada seçimimizi yaptığımızda tema için oluşturulan dil dosyası ve çeviriler görünüyor. Burada Start Translating butonuna tıklayarak WordPress tema Türkçeleştirme işlemimizi kolayca yapabiliyoruz. Son olarak “ Save “ ile tüm çevirimizi kaydetmeyi unutmuyoruz.

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır başlıklı makalemiz umarım işinize yaramiştir lütfen yorum yaparak bize destek olunuz

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün