Wordpress

WordPress SEO Teknikleri

wordpress-seo-teknikleri

Dünyada birçok web sitesi WordPress tekniğiyle hazırlanmaktadır. Ücretsiz olmasıyla beraber kullanıma uygun yönetim paneli sayesinde her kullanıcının kolayca kullanabileceği bir web sitesi oluşturmak artık kolay hale gelmiştir. Şimdi sizlere WordPress Seo Teknikleri hakkında bilgi vereceğim.

Seo Tekniği

Her web sitesinin başarılı olmasını sağlayan kaliteli içerik ve Seo tekniklerine uygun olmasıdır. Seo tekniği sizlerin sitesinde üretilen içeriğin arama motorlarında görünür olmasını sağlar. Peki, içeriğinizi daha üst sıralara taşımak için hangi özellikler gerekir? Gelin bir göz atalım.

 • Herhangi bir web sayfasından bütünüyle ya da parça parça alınan içerikler sitenizin banlanmasına neden olabilir. Bu nedenle tüm yazılar özgün olmalıdır.
 • Eğer geçmiş tarihte üretilen bir ürün hakkında yazı yazacaksanız bu durum sayfanızın tercih edilmemesiyle sonuçlanabilir. Bu durum da sitenizin giderek tutulmamasına neden olur. Bundan dolayı yazacağınız tüm içerikler güncel olmalıdır.
 • Arama motorlarında yüksek oranda kullanılan anahtar kelime bulup, yazının içinde kullanmak olumsuz etkiler yaratabilmektedir. İçeriklerinizi her zaman okuyucular için yazmalısınız ki okunma oranınız artsın.
 • Yazınıza uygun ise eğer, fotoğraf, grafik veya video ile yazınızın daha çok okunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Seçmiş olduğunuz konuda eğer dikkat çekici konu başlıkları yok ise, kaliteli içerik üretmeniz siteniz için yeterli olmayabilir.
 • WordPress Seo tekniklerine uygun bir yazı yazmak istiyorsanız eğer, yazınızın en az 300 kelime olması gerekir. Aynı zamanda özellikle vurgulayıcı cümleleri kalın harfler veya belirgin renklerle gösterebilirsiniz.

wordpress-seo

Temel Seo Öğeleri

WordPress seo öğelerini es geçmemek faydalıdır.

 • Sitenin içeriğinin başlığı (Meta Title Tag) arama motorunun üst tarafında görünmekle beraber arama motoru sonuçlarında okuyucunun karşısına çıkacak ilk ifadeyi içermektedir. Anlamlı bir sayfa başlığı oluşturmanız sizin açınızdan faydalıdır.
 • Yazdığınız yazıda ekleyeceğiniz sayfa açıklaması (Meta Description Tag) arama motorunun araştırmalarında, sayfanın başlığının altında yer alan açıklama kısmıdır. Sayfa içeriğinin bir özeti de diyebiliriz.
 • Sayfa içerisinde kullanabileceğiniz başlık etiketleri(Headings) de okuma kolaylığı sağlamaktadır. WordPress Seo Teknikleri açısından H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde sırasını takip etmeniz gerekir. Yazıya verdiğiniz başlık otomatik olarak H1 etiketi olarak algılansa da yazının içerisinde H1 etiketi kullanmanızın da hiçbir olumsuz yanı bulunmamaktadır.
 • Yazdığınız yazıda, kullanıcıların ve arama motorlarının dikkat ettiği öğelerden biri olan URL’ler sitenizi ön planlara taşırken, sayfa adresinizin hatırlanabilir olmasını da sağlamaktadır.
 • Görsellerin yazınıza ve sayfanıza birçok etkisi bulunmaktadır. Sitede içeriğin zenginleşmesi, görünürlüğün artması, en sıkıcı yazıyı bile okunaklı hale getirebilmek için yazılara görsel eklenmesi şarttır.
 • Yazınızın içinde önemli bir anahtar kelimeye başka bir web sayfanızı iç link olarak ekleyebilirsiniz. Fakat dikkat etmelisiniz ki kullanıcılar linke tıkladıklarında boş bir sayfayla karşılaşmasınlar. Sayfanızla ilgili olacak başka bir sayfaya da yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Kullanıcıların yazılara yaptığı yorumlar sayfaya ne kadar ilgili olduklarının belirtileridir. Kullanıcıların yorumlarını takip edebilmek adına WordPress yorum yönetim sistemini kullanabilirsiniz böylece kullanıcıların yorum yaptığında sitede gözüküp gözükmeyeceğine siz karar vereceksiniz. Bu özellik de WordPress de varsayılan özellikler arasında yer alabilmektedir.
 • WordPress Seo da istediğiniz kadar kategori, alt kategori ve etiket oluşturma şansınız bulunmaktadır. Oluşturduğunuz kategoriler ve etiketlerin de kendilerine ait alt sayfaları olmaktadır. Bu konuda sizlere tavsiyemiz kategori ve etiketlerinize arama motorlarının erişimlerini kapatma yönünde olacaktır. Çünkü arama motorları bu sayfaları tarayıp içeriklere rahatça ulaşabilme imkanına sahipler. Bu da sizlerin yazılarının yinelenen içerik olarak değerlendirilmesini sağlayabilir.

Mobil Uyumluluk

 • Evet, tüm bu özellikleri göz önüne aldınız. Peki, sitenizin mobil uyumluluğu nasıl? WordPress Seo teknikleri arasında mobil uyumluluk da önemli bir faktördür. Tasarım ve görünüm açısından en iyisi budur dediğiniz tema eğer mobil uyumluluk testinden geçiyorsa içiniz rahat olabilir. Mobil uyumluluk testini arama motoru üzerinden yapabilirsiniz.
 • Sitenize çok fazla eklenti eklemek sitenizin açılma hızında olumsuz etki yaratırken sitenizde donmalara da yol açabilmektedir. WordPress seo ya uyum sağlamanız için bu şarttır.
 • Worddpress Seo Tekniklerine uyum sağlayarak yazdığınız yazılar sayesinde sitenizin hem ön plana çıkmasını sağlayacak hem de yazılarınızın sitenize giren kullanıcılar tarafından zevkle okunmasını sağlayacaksınız.

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün