EğitimGenelWordpress

WordPress kurulumu nasıl yapılır?

WordPress kurulumu


WordPress içerik yönetimi sistemi kullanarak, bir web sitesi oluşturabilmeniz için öncelikle Domain ( alan adı ) ve Hosting’ e ( Barındırma ) ihtiyacınız olacak. Bir alan adına sahip olup, bu alan adını yine aldığınız Hosta yönlendirdikten sonra, WordPress kurulumu yapabilmek için birçok seçeneğe sahip olursunuz. WordPress’ in yaygın şekilde kullanılıyor olması, Hosting hizmeti sunan firmaların da, kolay bir şekilde WordPress kurulumu yapabilmeniz için eklentiler yoluyla yardımcı olmasına sebep oluyor.

Cpanel den WordPress Kurulumu

Cpanel’ inize girdiğinizde, altta bulunan Softaculos yazılımında bulunan WordPress’ e tıkladığınızda açılan ekranda, gerek ayarları yaparak, kurulumunuzu birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada bulunun “ Yükle “ ya da “ Install Now “ butonuna tıklayarak bu aşamayı geçebilirsiniz.

Ardından açılan ekranda bazı tercihlerimizi belirlememiz gerekecek. Öncelikle sitemizin uzantısının http, Https, http/www veya Https/www seçeneklerinden hangisi olacağını belirlememiz gerekiyor. Ardından sitemizi hangi dizine yüklemek istiyorsak dizin belirtmemiz, Ana dizine yüklenmesini istiyorsak boş bırakarak, diğer seçimlere yönelmeliyiz.

Site ismi bölümü, Site sloganı bölümü, Admin kullanıcı adı ve şifre bölümü, site mail adresi, site dili seçimlerini yaparak, veri tabanı bölümüne kadar ulaşıyoruz. Veri tabanını siz oluşturduysanız, bu veri tabanı adını buraya girmeniz gerekiyor, ancak varsayılan olarak Wordpres kurulumu sırasında bir veri tabanı oluşturulacağını ve bu veri tabanını kullanmanızın daha sağlıklı olacağının altını çizmemiz gerekiyor. Bu seçimi de yaptıktan sonra en altta bulunan “ Yükle ” butonuna tıklayarak yüklemenin aşamalarını izlemeye başlayabilirsiniz. Normal bir kurulum yaklaşık birkaç dakika sürecektir.

FTP Aracılığıyla Wordpress Kurulumu

FTP aracılığıyla Wordpres kurulumu yapabilmek için önce bir FTP programına ihtiyacınız olacak. Bu alanda en sık kullanılan Filezilla’ yı indirip kurabilirsiniz. Bunun ardından wordpress.org web sitesine giderek, wordpress’ in en güncel sürümünü bilgisayarınıza indirin.

Ardından Cpanele girerek bir veritabanı oluşturmanız gerekiyor. Veri tabanını oluşturduktan sonra, kullanıcı eklememiz gerekiyor. Ardından bilgisayar indirdiğimiz güncel wordpress’ i, Filezilla’ yı kullanarak sitemizin ana dizinine yüklememiz, kurulumu yapmamamızı kolay ve hızlı bir şekilde sağlayacaktır.

Peki wordpress kurdum da hocam temayı da konunuzdaki gibi kurdum fakat ingilzice nasıl türkçeleştiricem diye sormakda haklsınız onuda cevaplamak isterim tabi linke tklyarak konumuza gidebılrsiniz

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. WordPress kurulumu nasıl yapılır? konuyu yazdığınız için teşekur ederım bende arayıp durdum sonund aayzınzı sayesınde buldum çok teseklkur ederım sayenizde öğrendim adamsın admın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün