Wordpress

WordPress İle İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

WordPress ile internet sitesi kurmak son zamanlarda çok tercih edilmekte. Elbette ki bunun bir çok sebebi var. Özellikle başarılı ve güzel bir sistem olması ön planda getiriyor. Yönetim paneli çok kullanışlı. Basit bir şekilde yönetim panelini öğrenebiliyorsunuz. Kullanıma başlayabiliyorsunuz. Ayrıca seo açısından da oldukça avantajlıdır. Tabii ki bunun internet sitesi bloggerları tarafından çok tercih edilmesinin birçok farklı sebebi de var. Özellikle maddi yönden de çok uygun fiyatlı şekilde yapılabilmekte. Çok büyük bir yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmadan yapılabiliyor. Yapmanız gereken gereken hosting, domain işlemlerini halletmek ve sonrasında da WordPress sistemini sitenize kurabilmek.
Burada tabii ki her hosting firması, farklı fiyatlar verdiği gibi domain firmalarından da farklı fiyatlar alabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere bunun maliyeti hakkında gerekli bilgileri vermeye çalışacağız. Ayrıca WordPress kurarken sizlere belirli temaları ücretsiz olarak vermekte. Ancak bunlar tabii ki şirketlerin kullanabileceği veyahut da bir e ticaret sitesi olarak kullanabileceğiniz temalar değil. Başarılı bir site kurulumu için tema konusunda da belirli bir yatırıma ihtiyacınız var. Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra istediğiniz sonuçlara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. WordPress ile internet sitesi kurabilmek için öncelikli olarak domain ve hosting ihtiyacınız bulunuyor. Bunları nasıl alacaksınız ve hangi firmaları tercih edeceksiniz. Bu konuda bilgi vermeye çalışalım.

WordPress İle İnternet Sitesi Kurulumu Domain Ve Hosting Maliyeti

WordPress ile internet sitesi kurmak istediğinizde domain ve hosting konusunda bir çok firma bulunmakta. Burada ön plana çıkan firmalar hakkında biraz bilgi verelim. Özellikle son zamanlarda çok kullanılan GoDaddy, Veridyen, Natro ve Hostinger firması hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım.
Wordpress İle İnternet Sitesi Kurulum Domain
WordPress İle İnternet Sitesi Kurulum Domain
Natro firmasına giriş yaptığınızda sizler de göreceksiniz ki basit bir sistemi var. Hemen ana sayfadan istediğiniz domain ile ilgili sorgulama yapabiliyorsunuz. Bizler sizin için örnek oluşturması adına bir domain seçtik. domainimiseviyorum.com diye bir domain adının alınması için maliyet ortaya çıkardık. Bu noktada hostinger firması bize yaklaşık 40 TL’lik bir hesap çıkardı. Tabi buna ekstradan KDV de ekleyecek. Bunun yanı sıra GoDaddy’ye baktığımızda 53 liralık bir fiyat çıkarttı. Ancak isterseniz ekstra adresleri daha uygun fiyatlı olarak alabiliyorsunuz. Veridyen ise 47.29 TL’lik bir fiyat çıkartıyor.
Natro’nun çıkardığı da 7.99 dolar. Aslında dolar olarak hesap ettiğimizde aşağı yukarı 50 TL’lik bir domain ücretinin cebimizden çıkacağını düşünebiliriz. Ortalama 40 TL ile 50 TL arasında domain alabiliyorsunuz. Gelelim işin Hosting kısmına. Yani alan kısmına. Burada tabii ki WordPress ile internet sitesi kurmak için Natro’da direkt olarak WordPress hosting mevcut. Natro, burada sizlere aylık 1.49 dolar bir rakam veriyor. Bir kart ile sitesi barındırabiliyorsunuz. Ayrıca ücretsiz nokta site alan adı veriyor. İşin Veridyen kısmında ise aylık 6.99 TL’ye limitsiz olarak sistem gönderilebiliyor.

WordPress İle İnternet Sitesi Hosting Aylık Maliyetleri

Godaddy bu konuda size aylık 11.49 TL’den başlayan fiyatlarla yardımcı oluyor. Hostinger ise, aylık 6.29 TL’lik fiyatıyla. Bu fiyatlar arasında en azından en düşük fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette Türkiye’de farklı sistemler de mevcut. Ancak yıllık olarak hesap ettiğimizde ortalama 70-75 TL gibi bir rakam da hosting için ödemeniz gerekiyor. Yani domain ve hosting ortalama olarak 120 lira ile 150 lira arasında değişen bir rakama denk geliyor. Buna göre buradan işi başlarsanız. Yani bir domain alarak web hosting alarak işe başlarsanız. 120 lira ile 15o TL  arasında bir ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra gerekli domain hosting yönlendirmesini yapıyorsunuz. Kuruluma rahatlıkla başlayabiliyorsunuz. Söylediğimiz firmalar tek tıkla Script kurulum gibi bir fırsat sunmakta. Yani Cpanel üzeri rahatlıkla sitemize inşa ederek sitemizi kurabiliyorsunuz. WordPress ile internet sitesi kurmak istediğinizde çok basit Cpanel işlemleri sayesinde bunu kurabiliyor ve bundan sonrasında devam edebiliyorsunuz.

WordPress İle İnternet Sitesi Kurulumu Tema Ve İçerik Sistemleri

WordPress ile internet sitesi kurulumu konusunda sizlere bunları bahsettikten sonra yani Script kurulumu konusunda bilgi verdikten sonra elbette ki sitenin içerik sistemleri hakkında da bilgi vermek lazım. Sitenizi kurduğunuzda göre baktığınızda çok basit bir blogger sayfası. Tam anlamıyla düzgün bir kurumsal site kurmak istiyorsanız bu durumda elbette ki sizlerin de WordPress temalara ihtiyacımız var. WordPress temalar şu anda 49 dolar civarında bu başlıyor 150 dolara dahi WordPress tema bulabiliyorsunuz. Tabii ki buradan temanın özellikleri çok önemli temayı kuran firmalar da çok önemli. Yani sizleri güvenilir bir şekilde bir olması lazım.
themeforest.com sitesi bu anlamda sizlere güzel temalar sunuyor. Ayrıca WordPress için ayrıcalıklı arama şanslarını var. Burada en büyük yapılan hatalardan bir tanesi WordPress tema ile dosyalarının karıştırılması bazen insanlar özellikle uygun fiyatlı gördüğü için kestiği dosyaları alıyorlar. PSD size sadece görüntüyü gönderiyor. Yani temayı göndermiyor. Burada bir ayrım noktası var. Bunu bilmek lazım. Gerekli temaya aldıktan sonra kurulum işlemlerini gerçekleştirmeniz türkçeleştirme işlemini yapmanız ve sonrasında da artık siteyi doldurmanız gerekiyor.
WordPress ile internet sitesi kurulumu ortalama olarak 700 ila 800 TL arasında denk geliyor. Genel anlamda tabii ki çok daha basit bir şekilde 4 resim kendi içerisinden bir tema seçerek kurulumda yapmak isteyebilirsiniz çok hoş ücretsiz temalar mevcut. Hatta günümüzde özellikle One Page tasarımlar daha fazla tercih ediliyor. Bu anlamda temaların arasında One Page Express teması hem şık hem de kullanışlı bir tema. Ayrıca seo açısından da bilindiği üzere insanların çok fazla yükleme yaptıkları siteler değil bilakis çok daha rahat çalışan siteler Google için daha önemli.

WordPress İle İnternet Sitesi Kurulum Ayrıntıları

Bu yüzden de herhangi bir işlem yaparken tercihlerinizi buna göre gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kesinlikle bir e ticaret sitesi yapacaksanız SSL sertifikalarını alma senin bütün kurulumunu yapmak aynı zamanda da datalarını tutacak bir sistem tutmak gibi birçok detay bulunmakta. Aslında profesyonel bir e-ticaret sitesi yapmak isteyenlerin ortalama 3 bin lira gibi bir maliyeti de göz ardı etmemeleri gerekiyor.
Bunu düşünerek hareket etmek gerekiyor. Tabii ki burada profesyonel bir destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra seo ve grafik tasarım destekleri de çok önemli. Çünkü Google için aslında sizin sadece sitenin varlığı değil aynı zamanda sitenizin iç donanımı ve yazılım sistemleri de çok önemli. WordPress ile internet sitesi kurulumu için bütün bunlara dikkat ettiğinizde çok daha başarılı işler çıkıyor ortaya. Ayrıca Google sitenizin düzenli ve bakmak da yani sitemize giriş yapıldığında gerçekten de kullanıcının istediği her şeyi bulabilmesi çok önemli. Normal şartlarda bu noktalar çok önemli. Sitemizde bunun dışında konularda da daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün