Wordpress

(Webmaster Tools) Google Search Console Site Ekleme

Google Search Console Site Ekleme

Google Search Console site ekleme bütün sitelerin ihtiyacı olan bir şey. Bilindiği gibi siteler varlıklarını Google içerisinde göstermek zorundalar. Bugün için birçok arama Google üzerinden yapılıyor. Dünyanın her yerinde yapılmış olan bu aramalarda ön planda çıkmakta. Sitelerini de hem kazançlı olmalarını hem de daha fazla ön plana çıkmasını sağlıyor. Burada tabii ki ufak tefek nüanslar var. Örneğin Google Search Console, öncelikle sitenizi yüklemelisiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? Zaten bu yazımızda genel anlamda bahsedeceğiz. Hatta sizlere Google Search Console Nedir? Bu konuda da biraz bilgi vereceğiz.

Günümüzde yenilenmiş yüzüyle ön plana çıkmakta. Search Console sistemi içerisinde bulunan sistemleri daha iyi öğrenmemizi sağlayan aynı zamanda da işletim sistemini daha rahat bir şekilde kullanmanızı sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Arama motoru konsolu, Google bilindiği gibi dünyanın en büyük arama motoru konsolu. Google Search Console site ekleme işlemini yaptığınızda Google sitenizi tanıyor ve bu arada sitenizde olan herhangi bir sıkıntı varsa bu konular hakkında bilgi veriyor. Google direkt olarak bazen sitenize index göndermiyor. Sitenizin indeksini buradan yapabiliyorsunuz. Siteniz ile alakalı aslında bütün kontrolü buradan sağlama şansına sahipsiniz. Elbette ki yönetim panelindeki sistemler hariç size şimdi hızlı bir şekilde bir WordPress siteyi Google Search Console’a nasıl kaydedeceğiz konusunda bilgi verelim.

Google Search Console Kullanım Linki: https://search.google.com/search-console/about

Google Search Console Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Search console site ekleme için öncelikli olarak size vereceğimiz link üzerinden tıklama yapabiliyorsunuz. Bundan sonra önümüze açılan pencerede özellik ekle kısmını tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda öncelikli olarak boş kısma web sitenizin adresini yazıyorsunuz. Ondan sonra da ekle tuşuna basıyorsunuz. Ekle tuşuna bastıktan sonra karşınıza yeni bir ekran açılacak. Bu ekranda en kolay yöntemlerden biri alternatif yöntemler arasında bulunan html etiketi en kolay yöntem olarak gözüküyor. WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra görünüm ve düzenleyici kısmına tıklıyorsunuz.

Google Search Console Ekleme
Google Search Console Ekleme

Burada header.php kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu kısım tema üst bölümü demek. Burayı tıkladıktan sonra göreceğiniz üzere bir ekran açılacak. Karşınızda bu ekranda Google Search console site ekleme yapmak için heyhat kısmının içerisine sizler de verilmiş olan HTML kodunu yapıştırıyorsunuz. Bundan sonra doğrula kısmına bastığınız zaman siteniz direk Google tarafından ziyaret ediliyor. İndex alıyor. Bu da doğrulama işlemini bitirilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra Google analytics ya da Google etiket yöneticisi ile de bu şekilde kayıt yapma şansına sahipsiniz. Hatta ftp üzerinden dahi isterseniz kayıt yapabilirsiniz. Ancak şu anda size anlattığımız yöntem en kolay Google Search console kayıt yöntemidir.

Google Search Console Site Ekleme Alternatif Sistemler

Google Search console site ekleme için alternatif bir sistem de ftp dosyaları üzerinden bu işlemi yapmaktır. Burada yapmanız gereken öncelikli olarak önerilen yöntem olarak karşımıza çıkan sistemde html dosyasını indirmek. HTML dosyasını indirdikten sonra ftp ile sitenize bağlantı yapıyorsunuz. Yani hosting üzerinden bağlantı kurmanız gerekiyor. Bundan sonra açılan kısımda Word Press dosyalarınızın arasından bu dosyayı da atıyorsunuz ve robot değilimi işaretleyerek doğrula kısmını seçiyorsunuz. Bunu gerçekleştirdikten sonra çok rahat bir şekilde bu işlemi gerçekleştirme şansına sahip oluyorsunuz.

Google Search console site ekleme konusunda ayrıca All In One Seo eklentisi içerisinden de sitenize ekleme şansına sahip olduğumuzu bilmenizi isteriz. Burada bilindiği gibi All In One Seo’nun içerisinde farklı yapılandırma ayarları var. Genel ayarlar kısmına girdikten sonra alt kısma doğru inerseniz Google Search console eklentisinin işlemini buradan yapabileceğiniz görüyorsunuz. Yani arama motoruna buradan kayıt yapabiliyorsunuz. Burada yapmanız gereken sadece verilmiş olan numarayı Google Search console numarası olarak kaydetmek. Bu arada Google Search console’un sadece numaratik ve harfler ile alakalı olan kısmı eklemek çok önemli. Yani tırnak içi kısmında kalan kısmı eklerseniz sonrasında da en alta iniyorsunuz.

All In One Seo üzerinden ayarları güncelle diyorsunuz. Tekrar Google üzerinden HTML etiketini doğrula derseniz çok rahatlıkla Google buradan da doğrulama yapabilecektir. Ayrıca Google analytics alan sağlayıcısı veya Google etiket yöneticisi üzerinden de yine hesabınıza ekleme şansına sahipsiniz. Ama açıkçası en çok kullanılan ve en çok tercih edilen kolay sistem sizlere ayrıntılı olarak anlattığımız sistem. Sitemiz içerisinde bu konuda daha detaylı bilgiler de alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün