Eğitim

Sayısal Meslekler, Sayısal Bölüm Meslekleri Hakkında

Sayısal Meslekler yani başka bir söylemle Sayısal Bölüm Meslekleri; Sayısal dersler üzerine heyeti olan meslekler ülkemizde büyük bir yoğunluğuna hitap etmektedir. Sayısal Meslekler seçmek isteyen öğrenciler AYT imtihanına ve girerek imtihan sonrasında MF (matematik-fen) puanlarına bakılarak mesleklerine erişebileceği bölüm seçimlerini yapabilmektedirler. Sayısal alanların büyük bir çoğunluğunu mühendislik bölümleri oluşturmaktadır. Mühendislik alanları da MF-3 puanlarıyla alım gerçekleştirmektedir.

Bazı Sayısal Bölüm Meslekleri

Fen Bilimleri Öğretmenliği: MEB tarafından 5 sene zaruri göreve tabidirler. Bu görev bittikten sonra istediği bölgelere tahin isteyebilme şansına sahip olurlar. Öğrencilerin; kimya, biyoloji ve fizik dalında eğitim almalarını sağlarlar. Alanındaki gelişmeleri izler ve müfredata geçirilmesi için tekliflerde bulunur ve akademik bilgisi üst düzeyde olur.

Matematik Öğretmenliği: Öğrencilerin yaş gruplarına göre tasarılamalar yaparak, matematiksel zekasının gelişimi ve düzenli çalışma sorumluluğunu öğretmekle yükümlüdürler. Görev yerleri ise MEB tarafınca göreve getirildiği bölgelerde 5 sene zorunlu görev yapmaları gerekecek daha sonrasında ise diğer öğretmenler gibi kendi istediği bölgelere tahin şansları vardır.

Paramedik: Sağlık kurumu Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genel olarak kritik vaziyetteki hastaya veyahut yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikeridir. Üniversitedeki bölüm adı; İlk ve Acil Yardım’dır.

Diş Hekimliği: Ağız ve diş problemlerini rehabilitasyon etmek ve bu hastalıkların önüne geçilmesi için hastaları eğitmek ile sorumludur. Diş hekimleri ister devlete bağlı hastanelerde, ister özel hastanelerde veya kendi muayenehanelerini açabilirler.

Biyomühendislik: Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun hayat düzeyini yükseltmek için çalışmalar yapar. Biyoteknolojik yollarla çeşitli içecekler, enerji kaynakları, ilaçlar, biyokimyasal maddeler ve gıda malzemelerini biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler ele geçirilmesi için bu sektörlerde imalatta bulunan işletmelerin araştırma, tasarlama ve uygulama çalışmalarında bulunurlar.

Hemşirelik: Hastaların sağlığının korunması için ihtiyaç duyulan eğitimleri alan ve hastalara, hastalıklara karşı tedbir alabilmesi için eğitim veren, hastaların kontrol öncesi hazırlıklarını yapan, acil vaziyetlerde ilk müdahaleyi yapan, hastaların hastalıklarının gözlemlerini ve bakım müddetlerini denetleyen ve kimi vaziyetlerde ana çocuk sağlığını denetleyen bir başka sayısal meslek türüdür.

Peyzaj Mimarlığı: İnsanın doğal çevresinin şuurlu bir biçimde, insanlar için faydalı ve estetik özellikleri olan bir çevre halinde tertip etmesi ile ilgili çalışacak insangücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapar.

Uçak Mühendisliği: Düşünülen uçağın ön şablonunu ve projelerini çizmek ile sorumludur. Çizilen uçağın elde edilecek olan giderlerini gözden geçirerek giderleri en aza indirmeye çalışır ayrıca uçak yapımı sırasında imalathanedeki çalışmaları kontrol altına alarak hataları en aza indirir. Uçak yapımından sonra ise uçağın havalanmasına katılarak son kontrollerini yaparlar.

Diğer Sayısal Meslekler

Benim açıklama gereği duyduğum meslekler yukarıdakilerdi. Aşağıdakiler de sayısal meslekler ( sayısal bölüm meslekleri ) grubundandır. Aşağıdaki tabloyu yana kaydırarak inceleyebilirsiniz.

 

Matematik Mühendisliği Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Su Ürünleri Mühendisliği Genetik ve Biyomühendislik Adli Bilişim Mühendisliği Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bilişim Sistemleri Mühendisliği Cevher Hazırlama Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği Biyosistem Mühendisliği Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Deri Mühendisliği Elektrik Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliği Elektronik Mühendisliği Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstri ve Sistem Mühendisliği Çevre Mühendisliği Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Enerji Sistemleri Mühendisliği Enerji ve Malzeme Mühendisliği Fizik Mühendisliği Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Geomatik Mühendisliği Gıda Mühendisliği Harita Mühendisliği Havacılık ve Uzay Mühendisliği Hidrojeoloji Mühendisliği İmalat Mühendisliği İnşaat Mühendisliği İşletme Mühendisliği Jeoloji Mühendisliği Kimya Mühendisliği Kimya ve Süreç Mühendisliği Kimya-Biyoloji Mühendisliği Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Lif ve Polimer Mühendisliği Maden Mühendisliği Makine Mühendisliği Makine ve İmalat Mühendisliği Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Malzeme Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği Mekatronik Sistemler Mühendisliği Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Meteoroloji Mühendisliği Nanoteknoloji Mühendisliği Nükleer Enerji Mühendisliği Optik ve Akustik Mühendisliği Orman Endüstrisi Mühendisliği Orman Mühendisliği Otomotiv Mühendisliği Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Polimer Mühendisliği Raylı Sistemler Mühendisliği Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Tekstil Mühendisliği Tıp Mühendisliği Uçak ve Uzay Mühendisliği Ulaştırma Mühendisliği Uzay Mühendisliği Yazılım Mühendisliği Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Biyoloji Öğretmenliği Fizik Öğretmenliği Kimya Öğretmenliği İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Uzmanlığı Bilgisayar Bilimleri Uzmanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Uzmanlığı Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanlığı Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlamacılığı Biyolog Kimyagerlik Zooteknilik Biyokimyagerlik Odyologluk Doktorluk ve Doktorluk Birimleri İç Mimarlık Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mimarlık Pilotluk Şehir ve Bölge Planlamacılığı Akademisyenlik Veterinerlik Eczacılık

 

 

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün