Blogging

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog farklı şartlarda ve sebeplerle kurulabilir sistemlerdir. Bilindiği gibi günümüzde artık insanlar bu tarzda kendi isteklerini, hobilerini veyahutta gezdikleri yerleri dahi kaleme alabilmektedir. İnternet geliştikçe ve günümüz teknolojisi ilerledikçe bu tip blog sayfaları daha da ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir seyahat yapacağınız zaman bu tip kişisel blog sitelerinden bilgiler alabiliyor ve buna göre hareket edebiliyorsunuz. Aynı zamanda da sizler de çok rahatlıkla bu tip bloglar kurabiliyorsunuz. Blog kurmak için yapmanız gereken aslında çok basit. Bir internet sitesi domaini almak ve hosting alarak bunun yönlendirmesini yapmak. Arkasından zaten sitenizden siz de istediğiniz gibi paylaşımları yapabiliyorsunuz.
Kişisel blog denildiğinde WordPress sistemleri bu konuda özellikle ön plana çıkıyor. Hatta şu anda ücretsiz bir şekilde sizlere blog oluşturmanız için gerekli olan sistemler de var. Yine WordPress üzerinden isterseniz bu tip blog sitelerine oluşturabilir ve ücretsiz bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Elbette burada domain direkt olarak sizin değil WordPress üzerinden ücretsiz bir şekilde kurma şansınız var. Yani bir hosting ve domain garantisi ile değil tamamen WordPress gibi bir sistem üzerinden kurma şansına sahipsiniz. Ayrıca Google tarafından işletilen Blogger da bu konuda sizlere yardımcı oluyor. Bunun için sadece bir gmail hesabına sahip olmanız yeterli. Çok basit bir şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Bu sistemler üzerinde sizler de hemen bloglarınızı kurabilirsiniz.

Kişisel Blog Nasıl Kurulur Ücretsiz

Bu konuda wordpress.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tamamen Türkçe tasarımlı bir şekilde sizlerle buluşturulmuş olan sitede çok kolay bir şekilde sizler de kendi özel blogunuzu oluşturabiliyorsunuz. Herhangi bir ücret verme gibi bir durum da söz konusu değil. Sadece siteye üye olmak ve bundan sonra da işleminizi gerçekleştirmeniz yeterli. Yani elbette ki belirli bir hobi veyahut da konuya sahip olmak çok önemli.
Kişisel Blog Blogger
Kişisel Blog Blogger
Bir blog sayfası oluştururken aslında işin en önemli kısmılarının başında bu geliyor. Yani sizler de eğer blogunuzu oluşturacaksınız bu durumda bir konunuz olmalı. Yazmış olduğunuz konu insanların dikkatini çekmeli. Elbette kelime bilginiz ve konuları anlatma hakimiyetiniz de çok önemli. Bunun yanı sıra Wix ve Blogger siteleri de yine aynı şekilde sizlerin ücretsiz bir şekilde blog oluşturabileceğiniz siteler. blogger.com sitesine giriş yaptıktan sonra hemen Gmail şifreniz ve isminizle giriş yapabilir ve sizler de istediğiniz gibi bloglarınızı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak da çok basit. Sadece hesap sistemini girdikten sonra siz de isterseniz Blogger için görülen bir profil ismi belirleyebilirsiniz. Bundan sonra yayınlarınızı Google Plus’da da açarak istediğiniz gibi insanlara ulaşma şansına sahip olursunuz. Hatta buradan çok daha kontrollü ve rahat bir şekilde de istediğiniz sonuçları alma şansına sahipsiniz.

Kişisel Blog Oluşturma Aşamaları Nelerdir?

Kişisel blog oluşturacakları öncelikli olarak tavsiyemiz kesinlikle bir konu belirlemeniz. Bu konu sizin üzerinde durduğunuz yani özellikle hobiniz olan bir konu olabilir. Resim çizen biri çok rahatlıkla resim sanatını anlatabilir. Resim yapmanın zorlukları, resim nasıl yapılır gibi konularla resim sevenleri bir arada toplayabilir. Kendi tablolarını tanıtabilir ve en önemlisi de blog sayfaları aracılığıyla kendi yapmış olduğu resimlerin insanlara ulaşmasını sağlayabilir.
Seyahati çok seven biri seyahat ettiği yerlerle ilgili olarak kişisel düşüncelerini rahatlıkla kaleme alabilir. Bu insanların hem gelişimini sağlayacak hem de aynı zamanda daha çok insana ulaşmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Spordan hoşlanan biri günlük olarak yapmış olduğu sporu diyetle uğraşan biri diyetlerdeki başarısını kalem olabilir. Bunun için yapmanız gereken eğer ücretli bir site hazırlamak istiyorsanız kendinize ait bir alan adı ve hosting alarak bu işleme başlamak oluyor. Uygun fiyatlı şekilde bu hosting ve domain alma şansına da sahip oluyorsunuz. Günümüzde çok uygun fiyatlarla bu konuda sizlere yardımcı olan siteler var. Bu konuda sizlere daha önce de yazılarımızda bahsettiğimiz gibi site kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hatta daha profesyonel bir site hazırlamak istiyorsanız bu durumda bizlerle irtibata geçebileceğiniz gibi profesyonel bir web tasarım firmasından da destek alabilirsiniz.
Kişisel blog hakkında en önemli hususlardan biri de bildiğiniz konular hakkında bloglar oluşturmanız önemlidir. Bilmediğiniz konularda yazdığınız yazılar insanlar tarafından ilgi toplamaz. Bunu da unutmadan söylemek gerekir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün