BloggingGenelWordpress

Makale Yazmanın Altı Kuralı

Çok İyi bir makale yazabilmek için iki şey gerektirir:
iyi teknik ve iyi içerik girmek gerekir.

İnternette yazarken rekabet etmek için çok fazla gürültü var. Herkes bir şeyler yazabilir, yayınlayabilir ve makale olarak adlandırabilir – bilgi çağında, bir makalenin tanımı çok bulanık bir çizgi haline geldi. Bununla birlikte, iyi ve kötü arasındaki çizgi çok daha belirgindir – ve tartışmalı olarak, daha önemlidir.

İyi içerik oluşturmak nispeten kolaydır. Çoğu insan farkında değil, ama herkesin söyleyecek ilginç şeyleri var. İyi bir teknik daha zordur – soyut ve nüanslı görünebilir ve genellikle bir makaleyi yapan veya bozan şeydir.

Zayıf bir makale ğücsüz düşer. Çok güzel ve ğüçlü bir makale zihinlerini değiştirir, takipçi kazandırır, ağırlık taşır, saygı ister. Bu değerli ve değerli bir arayış.

İyi bir makale yazmak için en iyi kurallarım:


İyi bir makale yazmak için Kural 1: Giriş engelinizi en aza indirin. 

Okuyucunuzun içeri çekilmesini kolaylaştırın.

Her zaman bir makalenin başlangıcındaki bir açılış paragrafı giriş içinde büyük bir engeldir. Okuyucunuz, her zaman makalenizin gerçekten ilginç ve de okumaya değer olup olmadığını belirlemeden önce geniş bir metin duvarından geçmesi gerekir. Bu, büyük bir çaba harcamasını gerektirir. Çoğu insan rahatsız olmaz.

Açıklığınızı kısa ve keskin tutun. Bir veya iki cümle önde gelen paragraflar çok kolay bir katılım olduğunu fark edeceksiniz. Kaybedebilir ve geçmişe kaydırmak için gerekenden çok daha fazla sürede okuyabilirsiniz.

Kısa ve ilgi çekici bir şeyle başlayın. Okuyucunuza değer sağladığınızı kanıtlayın, sonra çaba harcamalarını isteyin.


Ğüzel bir makale yazmak için Kural 2: paragraflarınızı her zaman kısa ve metninizi görsel olarak çekici tutun.

Genel olarak, her şey kısa ve öz olsun.

Kaç kez, yoğun paragraf satırları ve satırları gördünüz ve ilginizi kaybettiniz? Dürüst ol. Taahhütle ilgili bir okuyucu sattıktan sonra bile, tüketim çok fazla iş yaparsa kaybedebilirsiniz.

Öte yandan kısa paragraflar titizleşiyor. Kolaylar. Bir başarı gibi hissediyorlar. Her zaman sadece bir tane daha okumak istersiniz – gözünüz sayfadan aşağı çekilir. Öyleyse metninizi ayırın. Okuyucunuzun paragraftan paragrafa kadar kelimeleri kovalamasını sağlayın. Onları hızlandırın. Onlara fikirler arasında boşluk verin.

Kelimeleri boş boşluklarla dengeleyin – konuşma cümleleri arasındaki nefesler gibi.

Not: Kısa gelmez değil yazınızı üslup ve güzel olamaz anlamına gelir. Hata yapmayın kısa olması mülayim olmalı. Bunu bir kez düşündüm ve yanılmışım. Kısa, güçlü ve kesin demektir – bir şişe hafif bira yerine bir tekila gibi. Görmek?

Kısa olduğun, sözleriniz basit ve ucuz değildir. Güçlüler.


makale yazmak için Kural # 3: Kısa ve öz tutun.

Bu kural # 2’deki bir kanamadır, fakat kendi kuralını hak eder, çünkü önemlidir. Sadece konuya gel. Gereksiz tüm kelimeleri bir cümlede kesin. Eğer tam bir cümle sizi puanınızı vermeniz için bir adım daha atmazsa, tamamen not alın.

Acıtıyor, ama yazman daha iyi olacak.


makaleyi tecrüme yazmak için 4. Kural: Bana bir madde verin.

 Bir haber kaynağındaki en kötü şeylerden biri hiçbir şey söylemeyen bir makaledir. Şok edici derecede yaygındırlar. Sık sık insanlar sadece abartırlar.

Genellikle boş makaleler yararlı bir şey olarak paketlenir. Dünyada beni sonsuza dek sürecek kadar “ilk beş ipucu” ve “verimlilik hack” makalesi var – eğer sıkıntıdan önce ölmediysem. Nadiren bunlardan herhangi birini faydalı bir şey içeren yapın. Onlar sadece soyutlamalar – söyleyecek hiçbir şeyleri yok.

Radarımda herhangi bir günde saymak istediğimden daha sığ, yüzey düzeyinde blog yazıları var.

Kelimeden yapılmışlar, ama anlamı yok ve anlamı yok. İçeriğe sahip olmak uğruna memnun.

İçerik yazmak uğruna içerik yazmayın. Anlam ve anlayış taşıma uğruna içerik yazın. Okuyucuna bir şey söyle. Yanıt olarak “neden?” Diye sorduklarını ve sonra da bu soruyu cevapladıklarını hayal edin.

Dünyanın daha fazla yüzey seviyesinde hareket içeriğine ihtiyacı yok. Öğretmek, anlam iletmek, insanları anlamak için tasarlanmış içeriğe ihtiyacı var.


İyi bir makaleyi tecrüme ister yazmak için 5. Kural: Bana bir hikaye anlatın.

İnsanlar hikayeleri sever. İnsanlığın temel gerçeklerinden biridir – her zaman zorlayıcı bir hikayeye cevap veririz. Bu bilgiyi alet kutusunda sakla!

Bir okuyucuyu makaleye çekmenin en iyi yollarından birisi, insanda ilgi hissini canlandırmaktır. Bir sahnenin ayarlanması, bir olayın anlatılması ve bir makalenin açılmasıyla dikkatlerini çekmeye çalışın.

Hikayeler makaleler açmak için mükemmel bir yoldur. Bir noktayı göstermenin eşit derecede zekice yolları. Etkili olmak için aşırı ve garnitür olmak zorunda değiller. Makalenizde, kullanmanları için tavsiyeler verin belirli bir araçtan bahsedin ve ardından, onu kendiniz nasıl kullandığınız ve sizin için ne yaptığınız hakkında bir hikaye anlatın. Kısa, basit, konuya göre, ama aniden makalen insandır.

Kuru yazı yazmaktan kaçının. İnternetin doygunluğundan fazla olan çağda, kimse rahatsız edici bir şey okuyamayacak.


En iyi makaleyi tecrüme ister yazmak için Kural # 6: göster ve sonra söyle.i

 Bana eylem noktanızı göstererek başlayın, ardından ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu açıklayın.

Bu, genel yapınız için bir kuraldır. Fikirlerinizi aşağıdaki sırayla sunun: illüstrasyon, açıklama, anlama. Bana göster, sonra ne olduğunu söyle, sonra neden işe yaradığını ve nasıl kullanacağımı anlamama yardım et.

Başka bir sipariş, okuyucunuzu sıkar ve muhtemelen daha az anlamlı olur.


Kesin ve gösterilmemiş iyi yazı kuralı pratiktir. Pratik yap, pratik yap, pratik yap. Birinin sanatını uygulamak, onu nasıl mükemmelleştirdiğidir. İyi bir makalenin şeklini ve yapısını içselleştirene kadar pratik yapın ve bunları üretmek ikinci doğa haline gelir.

Herkesin söyleyecek ilginç bir şeyi var.Sizde bunun farkına vardığınızda daha fazlasını paylaşacak isticeksiniz – ve dünyanın daima bilgiyi ileten ve insanların anlamalarına yardımcı olan anlamlı, çekici içeriğe ihtiyacı var. Git biraz yarat!

Makale Yazmanın Altın Kuralı bu konuda yer almıştır

Sana mutlu yazı diliyorum.

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün