Blogging

İşinizi Kolaylaştıran Google Arama Teknikleri Rehberi

Google; internet araması yapabileceğiniz, size çevrimiçi bilgi akışı sunan, kullanımı kolay bir arama motorudur. Google aramalarınızda daha doğru sonuçlar elde etmeniz için bazı teknikleri bilmenizde fayda var. Google arama teknikleri ile ilgili bir takım işlevler ve simgeleri bilmeniz arama sonuçlarınızı daraltarak, aradığınızı kolayca bulmanıza yardımcı olur.

Google’da arama yaparken; birden fazla kelime kullanın.

Web Sitesi İçinde Arama Yapma

Bir web sitesi içerisinde kelime ya da cümle ararken “site” operatörü yoluyla arama yapabilirsiniz.
Örneğin; “seo site:soolence.com” şeklinde Google’da arama yaptığınızda “seo” kelimesi ile ilgili olan soolence.com sitesindeki yazıları gösterir.

Kelimenin Birebir Aynısını Arama

Aradığınız kelimenin tıpatıp aynısını bulunduran siteleri kolayca bulmak isterseniz; cümlenin başına (“) ve sonuna (”) parantez içerisindeki tırnak işaretlerini koyarak arama yapabilirsiniz.

Or” ile Arama

Tek arama içerisinde birden fazla ifadeyi aramak istediğinizde kelimeler arasına or yazarak arama yapabilirsiniz.

“@” Kullanarak Arama

Herhangi bir kişinin yada kurumun sosyal medya hesabını bulmak istediğinizde, kullanıcı adı başına @ işareti koyarak arama yapabilirsiniz.

Dosya Türleri İçin Arama Yapma

Belirli bir dosya türünde arama yapmak isterseniz “filetype” operatörünü kullanabilirsiniz. Örnek olarak dökme demirler ile ilgili bir pdf dosyası arıyorsanız; filetype:pdf ‘dökme demirler’ yazarak bulabilirsiniz.

Kelimeleri Ekleyerek ya da Çıkararak Arama Yapma

Arama yaptığınızda çıkan sonuçlardan herhangi bir kelimeyi çıkarmak isterseniz başına (-), eklemek istediğiniz kelimeler için de (+) işareti koyabilirsiniz.

Örneğin; “-soolence:-wordpress” şeklinde arama yaptığınızda soolence sitesi haricinde wordpress kelimesini içeren siteler karşınıza çıkacaktır.

Birim Dönüşümleri Yapma

Google arama motoru ile birim dönüşümlerini kolayca yapmanız mümkün.
Örneğin; “100 mA=? A” yazdığınızda 100 miliamperin 0.1 amper değerinde eşit olduğunu size gösterecektir.

Google, Hesap Makinesi Olarak Kullanma

Google arama motoru aynı zamanda çok iyi bir hesap makinesidir. Aramaya “Google hesap makinesi” yazarak hesaplamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hava Durumu Öğrenme

Google Arama teknikleri içerisinde sonuncu olan hava durumu öğrenmede Google arama motoruna “weather” yazdıktan sonra hava durumunu öğrenmek istediğiniz şehri yazarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bugün belki de ilk defa duyduğunuz, google arama teknikleri adlı yazımı bitirdim. Kısa öz tutmaya çalıştım. Umarım işinize yaramıştır…

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güzel yazı olmuş. Ama detaylı olarak anlatsaydınız daha iyi de olurdu 🙂
    Bilmediklerim var hem madde madde anlatılsa öğrenirdim. Neyse sağolun yinede paylaşımınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün