Web ve Grafik Tasarım

İnfografik Tasarım Nedir ? Nasıl Hazırlanır ?

infografik-tasarim

İnfografik nedir ?

İnfografik tasarım; veri, bilgi ve bilgi birikimlerini görsel olarak sergileyerek ilgi çekici hale getirme biçimidir. Yaptığınız sunum, infografik sayesinde dinleyicilerle etkileşim artar ve daha kolay anlaşılır hale gelir.
İnfografikler, kullanıcılara en kısa sürede en çok bilgiyi verebileceğiniz yöntemlerden biridir.

İnfografik Tasarımın Eğitim Amaçlı Kullanılması

Bir öğretmen açısından; derslerde öğrencilere bilgiyi daha iyi aktarabilmek için infografik tasarım ile görselleştirebilir ve bilgi bütünlüğünü sağlayan infografiklerle bilgiyi anlamlandırarak öğrencilere verebiliriz. Bu şekilde çoğu derste öğrencilerin anlam karmaşasını çözümlemiş oluruz. Konuyu daha kolay kavrayabilirler.

İnfografik Tasarım Nasıl Hazırlanır ?

İnfografik için ihtiyaç duyulan araştırmayı yaptınız ve gerekli tasarım tasarınızı aklınızda tasarladınız düşünelim. Peki nasıl hazırlayacağız? İşte meselenin yanıtı alt satırlarda bulunmakta. Aşağıda verdiğim sitelerden kolay bulduğunuz birini kullanarak kolayca infografik hazırlayıp sunularınızda kullanabilirsiniz. İnfografikler görsel ağırlıklı olduğu için deneyimli bir tasarımcıya ihtiyaç vardır. Fakat yazımda hiçbir tasarım yeteneği gerektirmeden, hızlı bir şekilde sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz, zengin içerikli infografik hazırlayabileceğiniz online siteleri sıraladım.

En iyi 5 İnfografik Tasarım Sitesi

Piktochart –  Göze hoş gelen, etkili infografik tasarımlar, çizelgeler ve haritalar oluşturabileceğiniz profesyonel bir servistir.

Canva – İnfografikler, karmaşık bilgileri ilgi çekici, paylaşılabilir ve kolay anlaşılır hale getirir. En ehemmiyetlisi, gün geçtikçe daha görsel hale gelen pazarlama dünyasında hayati bir rol oynar.
Canva’nın infografik oluşturucusu onlarca ücretsiz tasarım bileşeni içerir ve verileri görselleştirme sürecini bir profesyonel gibi tecrübelemenizi sağlar.

Cacoo – İnfografiklerini diyagram tarzında oluşturmak isteyenler için oluşturulmuş kapsamlı bir online araçtır.

Adioma – AI teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş infografik oluşturma aracı diyebiliriz.

Easel.ly – Şimdiye kadar 4 milyon infografiğin oluşturulmasına etkisi olan arayüzü basit bir online araçtır.

Yukarıda bahsettiğim 5 siteyi google da aratarak, online olarak kullanıp sunularınızı şekillendirip ilgi çekici hale getirmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca infografik tasarım için renk uyumu da oldukca önemlidir. Renk uyumu hakkında bilginiz yoksa; göze hoş gelen uyumlu renkleri ayarlamak için “https://color.adobe.com” adresini ziyaret edebilirsiniz.

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün