Genel

Herkesin kullanabileceği WordPress çeviri eklentisi.

WordPress ile ilgili en iyi bölüm, herhangi bir dilde kullanılabilecek olmasıdır . Çoğu WordPress temaları ve eklentileri de herhangi bir dile çevrilebilir ve kullanılabilir.

Sizin ise işletme web sitesi çok dilli bir hedef kitleye sahip, o zaman içerik çevirmek çok yararlı olabilir.

Google Translate gibi makine çevirileri kullanabilirsiniz , ancak bu çeviriler iyi değildir ve bazen oldukça yanıltıcı olabilir.

Öte yandan, çok dilli bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız , o zaman farklı diller arasında ileri geri geçiş gerektiren çoklu gönderiler oluşturmanız gerekir.

Translathttps://soolence.com/herkesin-kullanabilecegi-wordpress-ceviri-eklentisi/ePress , tüm bu sorunları çözmenize yardımcı olan bir WordPress çeviri eklentisidir.

  • Web sitenizi ve içeriğinizi, canlı bir düzenleyici kullanarak sitenizdeki her sayfanın gerçek önizlemesini kullanarak çevirebilirsiniz.
  • Dilleri anında canlı düzenleyiciden değiştirebilirsiniz.
  • Aynı arayüzü kullanarak temanızı, içeriğinizi ve eklentilerinizi kolayca çevirin.
  • Otomatik çeviriler için Google Translate’i kullanın ve yalnızca anlamlı olmayan parçaları düzenleyin.

WordPress web sitenizi TranslatePress ile nasıl kolayca çevirebileceğinize bir göz atalım.

WordPress’i TranslatePress ile çevirmek

Yapmanız gereken ilk şey, TranslatePress eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın .

Web sitenizi birden fazla dile çevirmek istiyorsanız, ‘Ekstra Diller’ eklentisini de kurmanız gerekir. Bunu, TranslatePress web sitesinde hesabınızın altındaki eklentileri indir düğmesinden yapabilirsiniz.

Eklentileri indir

Eklentiyi indirdikten sonra, diğer WordPress eklentileri gibi yükleyebilir ve aktif hale getirebilirsiniz.

Etkinleştirmeden sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »TranslatePress sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

Lisans ekle

Öncelikle, lisans sekmesine geçmeniz ve lisans anahtarınızı girmeniz gerekir. Bu bilgiyi TranslatePress web sitesinde hesabınızın altında bulabilirsiniz.

Bundan sonra, diğer ayarları yapmak için Genel ayarlar sekmesine geçmeniz gerekir.

TranslatePress ayarları

Sayfadaki ilk seçenek, web sitenizin varsayılan dilini ve web sitenizi çevirmek istediğiniz dilleri seçmektir.

Ardından, dil adlarını ana dilde görüntülemek isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Varsayılan seçenek ‘Hayır’ tır; bu, dil adlarının varsayılan dilde gösterileceği anlamına gelir.

Bir sonraki seçenek, URL’de varsayılan dil adını alt dizin olarak görüntülemek isteyip istemediğinizi seçmektir. Örneğin, http://example.com/en/.

Varsayılan seçim, hayır demek, yalnızca diğer dillerin URL’de bir alt dizin olarak dil adına sahip olacağı anlamına gelir. En iyi SEO için bu ayarı olduğu gibi bırakmanızı öneririz.

TranslatePress ayarları

Bu sizi bir sonraki ayara götürür, ‘Dili özel bağlantılarda zorla’. Varsayılan seçenek ‘Evet’, çünkü çevrilen diller için özel bağlantıları değiştirerek URL’leri daha SEO dostu yapar.

Daha sonra, Google Çeviri’yi otomatik çeviriler için kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Varsayılan seçim ‘Hayır’, ancak Google Translate’i kullanmak istiyorsanız bunu değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki seçenekte bir Google Translate API anahtarı sağlamanız gerekir. Bu seçeneğin altında size nasıl bir tane edineceğinizle ilgili talimatları gösteren bir bağlantı bulacaksınız.

Sonunda, dil değiştiriciyi web sitenizde nasıl göstermek istediğinizle ilgili seçeneklere geleceksiniz. TranslatePress size üç seçenek sunar.

Kısa kod kullanabilir , navigasyon menünüze şalter ekleyebilir veya hareketli bir menü görüntüleyebilirsiniz. Dil değiştiriciyi bu makalenin ilerleyen kısımlarında web sitenize nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Ayarlarınızı kaydetmek için devam edin ve ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Web Sitesi İçeriğinizi Çevirme

Web sitenizi çevirmek için eklentinin ayarlar sayfasındaki ‘Siteyi Çevir’ sekmesine veya WordPress yönetici çubuğundaki düğmesine tıklayabilirsiniz .

Siteyi çevir düğmesi

Bu, canlı çeviri düzenleyicisini yeni bir tarayıcı sekmesinde açacaktır.

Bu canlı düzenleyicide, web sitenizdeki herhangi bir metni sağ panelde tıklayabilirsiniz ve TranslatePress çevirmek için sol sütuna yükler.

TranslatePress'te çeviri sitesi

Şimdi dize çevirmek istediğiniz dile tıklayın ve çevirinizi sağlayın.

Çeviriye girdikten sonra, üstteki ‘Çeviriyi Kaydet’ düğmesine ve ardından bir sonraki düğmeye tıklayın. TranslatePress, çevirmeniz için sayfada bir sonraki dizgiyi otomatik olarak yükler.

Ayrıca, varsayılan dilinizin altındaki açılır menüyü tıklamanız yeterlidir ve sayfadaki çevrilebilir metin dizelerinin listesini gösterir. Bir dize seçip çevirisini sağlayabilirsiniz.

Sayfadaki dizeleri seçme ve çevirme

Herhangi bir sayfadaki tüm içeriği çevirebilirsiniz. Bu, gezinme menüleri, düğmeler, kenar çubuğu widget’ları, meta metin ve daha fazlasını içerir.

Ayrıca, ekrandaki bağlantılara tıklayarak herhangi bir sayfayı ziyaret edebilir ve o sayfayı çevirmeye başlayabilirsiniz.

TranslatePress, giriş yaptığınızda sitenizdeki herhangi bir sayfayı veya yazıyı anında çevirmeye başlamanızı sağlar. Canlı düzenleyiciye girmek için üst kısımdaki ‘Sayfayı Çevir’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Herhangi bir sayfayı çevirmeye başla

Bir dize çevirdikten sonra, eklenti başka yerlerde sizin için otomatik olarak çevirir. Örneğin, bir gönderi başlığını çevirdiyseniz, kenar çubuğu widget’larınızdaki gönderi başlığı otomatik olarak çevrilecektir.

Web Sitenize Dil Değiştirici Ekleme

Dil değiştirici, web sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenizi ziyaret ettiklerinde bir dil seçmelerini sağlar. Sitenizde bulunan dilleri belirtmek için genellikle her ülkenin bayrağını görüntüler.

TranslatePress, bir kısa kod kullanarak, gezinme menüsü öğesi veya kayan başlık olarak dil değiştirici eklemenizi sağlar. Dil değiştirici bayrak, dil adı veya her ikisi olarak görüntülenebilir.

Kısayol kullanarak WordPress’e dil değiştirici ekleme

Sadece dil değiştiriciyi görüntülemek istediğiniz yazılara, sayfalara veya bir kenar çubuğu widget’ına [dil değiştirici] kısa kodu eklemeniz yeterli .

Kısa kod değiştirici

WordPress navigasyon menünüze dil değiştirici ekleme

Basitçe gidin Menüler »Görünüm sayfa ve sol sütunda ‘Dil Switcher’ sekmesine tıklayın. Şimdi görüntülemek istediğiniz dilleri seçin ve ardından menü düğmesine ekle düğmesine tıklayın.

WordPress gezinti menülerine dil değiştirici ekleme

Şimdi WordPress navigasyon menünüze eklenen dilleri göreceksiniz. Değişikliklerinizi saklamak için ‘Menüyü Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Test sitemize şöyle baktı:

Gezinme menüsünde dil değiştirici

Yüzen dil değiştirici ekleme

Eklenti ayarları sayfasına gidin ve dil değiştirici bölümüne gidin. Buradan, ‘Kayan dil seçimi’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretlendiğinden emin olun.

Yüzen dil değiştirici

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Artık, web sayfanızdaki her sayfanın altındaki değişken dil değiştiriciyi görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzen dil değiştirici

Umarız bu makale WordPress sitenizi TranslatePress ile nasıl çevireceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca , işletme web siteleri için en iyi WordPress eklentileri listemizi de görmek isteyebilirsiniz .

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün