General

Yerel Seo Nedir? Hangi Şartlarda Kullanılır?

Arama motorunda yapılan tüm aramalarda gösterilen coğrafik sonuçlar “yerel arama” statüsüne girer. Yerel SEO olgusu ise söz konusu yerel aramalarda ilk sıralarda yer alabilmek amaçlı uygulanan bir tür arama motoru optimizasyon çalışmasıdır. Lokasyon odaklı kullanıcılar tarafından yapılan tüm aramaların sonuçlarında web sitesinin. Ürün ve hizmetlerin ön sıralarda yer alarak, tanıtımının başarılı şekilde “lokal” odakta yapılabilmesini sağlar.

Yerel SEO Hangi Şartlarda Kullanılır?

İşletmelerin hedef kitlesinin bulunduğu bölgeye yönelik olarak sundukları işe ilişkin, tüketicilerin yapacakları aramalarda yer alabilmeleri için, Google yerel Seo hizmetleri kapsamında görünüyor olmasını sağlar. Yerel arama sonuçlarında işletmeye ilişkin olarak genel bilgiler, adres, isim, web sitesi, çalışma saatleri, iletişim bilgileri, sosyal medya profilleri ve yerel dizinler gibi pek çok veriyi sonuç olarak kullanıcılara sunmaktadır. Örneğin “Kadıköy su tesisatı” şeklinde bir bölge odaklı yapılacak arama motoru aramalarında, “snack pack” ve “organik sonuçlar” şeklinde 2 farklı kriterde sonuçlar çıkartıyor. Snack Pack sonuçları Google arama butonundaki sorgulamayla ilgili en ilgili 3 yerel işletme bilgilerine “Maps” destekli olarak yer vermektedir.

Yerel SEO

Organik sonuçlar ise yine aramaya ilişkili olarak organik seçenekler sunulmaktadır. Yerel SEO özellikle günümüzde sesli asistanlar, harita uygulamaları ve akıllı telefonlar, diğer mobil cihazlar ile arama motorlarının kullanımının daha yüksek seviyede olması lokal bazlı SEO çalışmalarının daha da önem kazanmasına neden oluyor. Çünkü bu tip aramalarda bölge/lokasyon odaklı aramalar daha yoğun şekilde yapılıyor. Lokal Seo ile genel Seo çalışmalarına ilişkin en bariz fark ise tüketicilerin hedeflenme yöntemidir. Lokal Seo çalışmalarında temel olarak anahtar kelimeler coğrafik etkenleri göz önünde bulundurularak kullanılıyor. Bunun nedeni ise lokal arama motoru optimizasyonlarında, sorgulama yapan kullanıcıya olan mesafe, en önemli hususlardan birisi konumunda bulunur. Coğrafik faktörlerin en önemli etken olduğu bu arama motoru optimizasyonlarında her noktada, detayda mutlaka adres ve iletişim bilgilerine ayrıntılı olarak yer verilmesi gerekir. Çünkü bölgesel nitelikli arama motoru sorgularında kullanıcılar, en yakın mesafede olanı bulmayı hedefler. Dolayısıyla bölgesinde bu hizmeti veya ürünü en yakın şekilde kullanıcıya ulaştırıldığını gösterecek konum bilgilerine yer verilmelidir.

Coğrafik faktörlerin en önemli etken olduğu bu arama motoru optimizasyonlarında her noktada, detayda mutlaka adres ve iletişim bilgilerine ayrıntılı olarak yer verilmesi gerekir. Çünkü bölgesel nitelikli arama motoru sorgularında kullanıcılar, en yakın mesafede olanı bulmayı hedefler. Dolayısıyla bölgesinde bu hizmeti veya ürünü en yakın şekilde kullanıcıya ulaştırıldığını gösterecek konum bilgilerine yer verilmelidir.

admin

I started blogging in 2010 and started blogs in different categories and made initiatives on many topics. Now I have spent years living with soolence.com for the owners of the site and the ones who want to own the knowledge they have provided for years. I hope our content is useful ...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker