General

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır?

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır

WordPress temaların Türkçeleştirilmesi, gerek kullanım kolaylığı, gerekse SEO açısından önem arz eden bir durum. Türkçe olmayan bir tema bulup beğendiğinizde, bu temanın nasıl Türkçe’ ye çevrileceği konusu büyük bir sorunsala dönüşebilir. WordPress tema Türkçeleştirme için uygulanabilecek birçok yöntem var. Bu yöntemler arasında en kolay ve pratik olan birkaç tanesini aşağıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Program Yardımıyla WordPress Tema Türkçeleştirme

PoEdit isimli bir masaüstü programı, çeviriler yapmak var olan çevirileri düzenlemek açısından çok başarılı ve bir o kadar da pratik kullanım özelliklerine sahip bir program. Bu programı kullanarak, temanızı kolay bir şekilde Türkçeye çevirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Türkçeye çevirmek istediğimiz WordPress temamızın Languages klasörünü bulmamız gerekiyor. Klasörün altında bulunan dosyalar arasında “ .Po “ yada “ .Pot “ uzantılı bir dosya olması gerekiyor. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce, bir aksiliğe karşı bu dosyaları önce yedeklemenizi öneriyoruz. Ardından bu dosyaları PoEdit programı ile açarak kısa sürede WordPress tema Türkçeleştirme işlemini yapabiliyorsunuz. PoEdit programını kolayca indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

PHP Dosyalarını Kullanarak WordPress Tema Türkçeleştirme Yapmak

WordPress tema Türkçeleştirme için başvurabileceğiniz diğer bir yöntem, temanın PHP dosyalarını düzenlemektir. Bunu yapabilmek için, öncelikle bir editör programına ihtiyacınız olacak. Bu konuda en başarılı programlardan biri NotePad++. Bu programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, Php dosyalarını NotePad++ üzerinde açarak, doğrudan Türkçeleştirme yapmanız gerekecek. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken, çalışan Php kodlarını silmemeye özen göstermektir.

Eklenti Yardımıyla WordPress Tema Türkçeleştirme

Her konuda olduğu gibi, bu konuda da WordPress eklentileri yardımımıza yetişiyor. Tema dili değiştirme konusunda birçok eklenti bulunuyor. Bunlar arasından en başarılı olanlardan biri ise Loco Translate. Eklentiyi kurduktan sonra aktif hale getirmeniz gerekiyor. Menüde kendine bir yer açan eklentinin Home sayfasına girdiğinizde, dil çeviri işlemi yapılabilecek tema ve eklentiler burada listeli olarak görünür. Burada seçimimizi yaptığımızda tema için oluşturulan dil dosyası ve çeviriler görünüyor. Burada Start Translating butonuna tıklayarak WordPress tema Türkçeleştirme işlemimizi kolayca yapabiliyoruz. Son olarak “ Save “ ile tüm çevirimizi kaydetmeyi unutmuyoruz.

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır başlıklı makalemiz umarım işinize yaramiştir lütfen yorum yaparak bize destek olunuz

admin

I started blogging in 2010 and started blogs in different categories and made initiatives on many topics. Now I have spent years living with soolence.com for the owners of the site and the ones who want to own the knowledge they have provided for years. I hope our content is useful ...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker