Eğitim

Bilimsel Araştırma Basamakları

Bilimsel çalışma yapmak istek ve gözlem işidir. Yapacağımız çalışmaların bilimsel nitelik taşıması için bazı yapmamız gereken basamaklar mevcuttur. Bilimsel araştırma basamakları konusunda sizlere bugün bilgi vereceğim.

Öncelikle yapmanız gereken şey araştırma konusunu belirleyerek asıl problemi tespit etmektir. Belirlediğiniz konu sizlerin araştırma usulüne uygun olması gerekir.

Bilimsel araştırma yapacağınız konuyu belirledikten sonra konunuzla alakalı bilgi araştırması yapmanız gerekmektedir. Bulduğunuz bilgilerin sadece yazılı olması gerekmez konunuzla ilgili olan resimler ve afişler de bularak her malzemeyi araştırmanıza ekleyebilirsiniz.

Araştırmalarınızı kendi düşüncelerinize göre değil de nesnel olarak yapmalısınız. Yaptığınız araştırmanın her alanda aynı bilgiye sahip olması gerekir.

Araştırmalarınızı yaptınız, tüm materyalleri topladınız geriye birkaç iş kalıyor. Deney yapmak. Araştırdığınız konuyla alakalı olarak yapacağınız deneyi sabırlı bir şekilde en doğru şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Notlarınızı toparladıktan sonra nerede neyi hatalı yaptığınızı görmek daha kolay olacaktır. Hata yapmaktan korkarak hareket ederseniz şayet üzgünüm ki başarıya ulaşamazsınız.

Bilimsel araştırma yaparken grafiklerle yazınızı ispatlamadan olmayacaktır. Görsellerle desteklediğiniz araştırmanız sizlerin sunumunu daha da canlandıracaktır.

Her şeyi tamamladınız. Yaptığınız işi insanlara anlatmanız gerekecektir. Bilimsel bir araştırmanın sonucunda yazılan rapor olmazsa olmazların arasında yer almaktadır.

Bilimsel araştırma basamakları arasında en önemli konu yapmış olduğunuz projenin sunumunu yapmaktadır. Arkadaşlarınıza, öğretmenleriniz sunacağınız projeniz günü geldiğinde sizleri çok iyi yerlere de taşıyabilir. Unutmamalısınız ki günümüzde adını duyurmuş olan bilim adamlarının hepsi bu yollardan geçmiştir.

admin

2010 yılında başladığım blog yazarlığına, farklı kategorilerde bloglar açarak bir çok konu üzerine girişimlerde bulundum. şimdi ise yılların vermiş olduğu bilgi birikimleri ile site sahipleri ve sahibi olmak isteyenleri için soolence.com'u hayat geçirdim. umarım içeriklerimiz işinize yarar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün